Czy kontrwywiad wiedział o złej sytuacji w 36. specpułku?

2011-08-04, 08:25 JMR / Rzeczpospolita

Komisja ds. Służb Specjalnych sprawdzi czy Służba Kontrwywiadu Wojskowego wiedziała o nieprawidłowościach w 36. specpułku – informuje “Rzeczpospolita”.

Janusz Krasoń (SLD), wiceszef sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych zapowiedział, że komisja zażąda w trybie pilnym wyjaśnień od szefa SKW. Komisja chce wiedzieć czy Służba Kontrwywiadu wiedziała o łamaniu procedur bezpieczeństwa w 36. specpułku, odpowiadającym za transport najważniejszych osób w państwie.

Dotychczasowy szef MON, Bogdan Klich, składając dymisję po prezentacji raportu Millera, powiedział, że nie dochodziły do niego alarmujące sygnały na temat specpułku. Według raportu Millera sytuacja w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego była katastrofalna.

Komisja sejmowa chce zbadać czy SKW wiedziała o nieprawidłowościach w specpułku, a jeśli tak, to dlaczego informacje na ten temat nie były przekazywane do szefa MON.

SKW jest odpowiedzialna m.in. za analizowanie i zwalczanie zagrożeń mogących mieć znaczenie dla obronności państwa, powinno więc ochraniać kontrwywiadowczo 36. specpułk.

Gen. Janusz Nosek, szef SKW, nie chciał komentować sprawy. Dyrektor jego gabinetu, płk Krzysztof Dusza, wyjaśnia, że do zadań SKW “nie należy kontrola ani nadzór nad działalnością szkoleniową prowadzoną w jednostkach wojskowych”.

Wniosek o zbadanie czy SKW miało informacje na temat specpułku zostanie złożony przed komisją jeszcze w sierpniu.

Więcej w dzisiejszym wydaniu “Rzeczpospolitej”.

(PG)

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/czy-kontrwywiad-wiedzial-o-zlej-sytuacji-w-36-spec,1,4812484,wiadomosc.html