80.Rocznica Złamania Enigmy 2012_12_09

Z końcem grudnia mija 80 lat od dnia złamania Enigmy – dnia, który stał się symbolem wielkości polskich przedwojennych kryptologów, ich wytrwałości, niezłomności, koleżeństwa i wiary w przyzwoitość sojuszników. Wiedzieli, że ich ciężka praca i sukcesy będą znane tylko wąskiej grupie ludzi, gdyż takie są zasady pracy wywiadów. Nie mieli wątpliwości, że państwo, dla którego pracowali i poświęcili swoje najlepsze lata życia, będzie ich chronić. Być może marzyli, że przyjdzie taki dzień kiedy ludzie dowiedzą się o ich mozolnej, trudnej i niebezpiecznej pracy w czasie wojny oraz o pracy ich kolegów pracowników i żołnierzy wojskowego wywiadu.

W 80. Rocznicę złamania szyfru Enigmy oddajemy cześć trzem wielkim polskim kryptologom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu oraz wszystkim pracownikom i żołnierzom, którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu polskiej nauki, talentu i pracowitości, który stał się niedoścignionym wzorem dla przyszłych pokoleń polskich kryptologów.

W tych dniach dzielimy radość z wszystkimi rodzinami polskich kryptologów, które miały szczęście doczekać uhonorowania swoich wielkich ojców i dziadków, często nie wiedząc z jakimi wspaniałymi ludźmi było dane im żyć.

<<< Czytaj dalej … >>>